Trening samowspółczucia jest skierowany do osób, które chcą polepszyć swoje umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi. W szczególności zaś dla tych osób, które mają problemy z negatywnym i niestabilnym obrazem siebie oraz tolerancją i akceptacją swoich słabości i niepowodzeń. Ponadto ciągle porównujących się społecznie oraz unikających sytuacji społecznych podczas, których mogą doświadczać lęku przed negatywną oceną, odrzucenia, czy też zawstydzenia. Ponadto, przesadnie identyfikujących się i koncentrujących się na swoich myślach i emocjach.
Na czym polega trening samowspółczucia?
Trening samowspółczucia polega na zwiększeniu umiejętności:
✓ Życzliwego, troskliwego, współczującego i wspierającego podejścia do siebie w trudnych sytuacjach.
Oznacza to, że kiedy doświadczam cierpienia, popełniam błędy, czy odnoszę niepowodzenia, to zamiast przesadnego sądzenia siebie, krytykowania i poniżania, przejawiam postawę zrozumienia, wspomożenia, ciepła oraz pomocy. Życzliwość wobec siebie nie oznacza, że lituje się nad sobą i jestem bezradny. Oznacza to, że daje sobie opiekę i wsparcie, abym mógł lepiej poradzić sobie z trudnym dla mnie doświadczeniem.
Postawa życzliwości, troski i współczucia nie jest tylko rozwijana wobec siebie, ale również w relacjach z innymi ludzmi. To pozwala na większe zrozumienie oraz pomoc drugiej osoby, gdy doświadcza ona cierpienia, czy niepowodzenia, zamiast krytykować ją, poniżać czy dystansować się do niej. Nie oznacza to usprawiedliwiania drugiej osoby, ale zrozumienie, że może popełniać błędy i posiadać swoje słabości.
✓ Wspólnego człowieczeństwa, czyli traktowania siebie, swoich słabości i trudnych doświadczeń w szerszej perspektywie międzyludzkiej.
W praktyce oznacza to zrozumienie i akceptacje faktu, że jestem człowiekiem, więc posiadam słabości i doświadczam cierpienia tak jak inni. Dlatego też mam prawo popełniać błędy, posiadać słabości i cierpieć z tego, czy innego powodu. Nie traktować siebie i swoich doświadczeń, jako czegoś wyjątkowego, nienormalnego i spotykającego tylko mnie.
Jestem człowiekiem oznacza, że posiadam słabości, ale również średnie i mocne strony. Nie mogę być całkowicie mocny, ani też całkowicie słaby.
Jestem człowiekiem oznacza, że jestem jak każdy człowiek. Jeśli ja popełniam błędy, posiadam słabości i cierpię to ktoś inny również tego doświadcza. Dlatego siebie, swoje słabości i trudne sytuacje traktuje, jako normalną część życia doświadczając ją przy tym w szerszej perspektywie wspólnego człowieczeństwa. Nie jestem sam, jest nas wielu, nasze doświadczenia są podobne. Nie mam więc powodu izolować się społecznie, porównywać się z innymi ludźmi, traktować siebie, jako kogoś gorszego lub lepszego od innych.
Jestem człowiek oznacza również to, że to kim i jaki teraz jestem jest sumą czynników wrodzonych, biologicznych, środowiskowych, własnych doświadczeń życiowych, a także tego kim chce być. Oznacza to, że nie ma sensu nadmiernie obwiniać siebie za ich posiadanie. Nie oznacza, jednak bierności ani odrzucania odpowiedzialności za zachowanie, a świadomość, że to jacy teraz jesteśmy nie jest w pełni zależne i kontrolowane przez nas. Rozwój z perspektywy wspólnego człowieczeństwa oznacza zmienianie się z uwzględnieniem akceptacji i tolerancji na swoje słabości.
✓ Traktowania myśli, emocji i reakcji fizycznych w sposób uważny (mindfulness), czyli otwarty, życzliwy i akceptujący.
Oznacza to traktowanie myśli, emocji i reakcji fizycznych, jako zdarzeń w umyśle i ciele, a nie jako faktów świadczących o tym kim jestem, jaki jestem i jaka jest rzeczywistość. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie przyjąć postawę zdystansowanego obserwatora, który w zrównoważonym podejściu obejmuje je ciepłą i troskliwą świadomością, a nie przesadnie koncentruje się na nich.
Co możesz zyskać dzięki treningowi samowspółczucia?
Rezultatem treningu samowspółczucia jest zwiększenie umiejętności:
✓ Budowania postawy życzliwości, ciepła, współczucia i wsparcia wobec siebie i innych osób podczas doświadczania codziennych trudności.
✓ Osłabiania niekorzystnego podejścia wobec siebie, czy innych ludzi, które charakteryzuje się przesadnym sądzeniem, krytykowaniem, czy obwinianiem.
✓ Kształtowania postawy większej tolerancji i akceptacji na posiadane słabości, popełniane błędy i niepowodzenia własne, jak i innych osób.
✓ Rozwijania poczucia bliskości i podobieństwa siebie i swoich doświadczeń z innymi ludźmi, a także traktowania własnego cierpienia z większą akceptacją i przeżywania go w szerszej perspektywie międzyludzkiej.
✓ Osłabieniem tendencji do izolowania siebie i swoich doświadczeń od innych ludzi, jak również traktowania ich jako wyjątkowych – lepszych lub gorszych.
✓ Zyskania większej świadomości swoich ograniczeń, czyli tolerancji i akceptacji na to, że czasem nie wychodzi i nie jesteśmy tacy, jakbyśmy chcieli być.
✓ Akceptacji, kształtowania bardziej realnego oraz stabilnego obrazu siebie i innych osób.
✓ Kształtowania relacji interpersonalnych z postawą otwartości, bliskości, życzliwości i zrozumienia. Budowania bardziej satysfakcjonujących dla obydwu stron związków.
✓ Zrównoważonej, zdystansowanej, a przy tym bardziej życzliwej i otwartej postawy wobec swoich myśli, emocji i reakcji fizycznych
✓ Unikania postawy nadmiernej identyfikacji z myślami, emocjami i reakcjami fizycznymi.
Jeśli jesteś zainteresowany treningiem samowspółczucia to zapraszamy Ciebie do skontaktowania się z nami.
Znajdziesz nas na social media
Comments are closed.