Jest to działanie mające na celu przeprowadzenie diagnozy Twoich problemów. Dzięki niej uzyskasz fachową wiedzę na temat tego, z czym się zgłaszasz i jaki jest wskazany dalszy kierunek działania w odniesieniu do Twojego problemu.
Na pomoc psychologiczną składają się konsultacje psychologiczne, a także poradnictwo psychologiczne, które jest przeznaczone dla osób indywidualnych oraz par. W praktyce można je podzielić na poszczególne kroki, które przedstawiają się następująco:
Na czym polega pomoc psychologiczna?
Umówienie wizyty
Wizyta u specjalisty
Diagnoza
Dalszy kierunek działania
Umówienie wizyty
Umów się na konsultację psychologiczną lub poradnictwo psychologiczne. Jeśli nie masz pewności, którą formę pomocy wybrać nie przyjmuj się tym ponieważ wybrany przez Ciebie specjalista pomoże Ci rozwiązać ten problem już na pierwszej wizycie.
Wizyta u specjalisty
Czasami jest tak, że mamy pewien lęk przed zgłoszeniem się do psychoterapeuty. Objawia się on niepewnością co do tego, jak zostaniemy ocenieni lub, jak zostanie oceniony problem, z którym się zgłaszamy. Pamiętaj, że po drugiej stronie siedzi specjalista a przede wszystkim człowiek, który nie ocenia a pomaga.
Diagnoza
Podczas pierwszej wizyty uzyskasz informacje na temat wstępnej diagnozy Twojego problemu oraz dalszym kierunku jego rozwiązania. W praktyce wygląda to tak, że jeśli chcesz nad nim pracować, rozwiązać go i praca nad nim jest możliwa to pierwszym etapem tego procesu są kolejne dwie konsultacje psychologiczne.
Dalszy kierunek działania
Po odbyciu konsultacji uzyskasz informację o dalszych krokach, jakie możesz podjąć w kierunku poradzenia sobie z problemem:
✓ wskazana jest psychoterapia lub treningi psychologiczne
✓ wskazana jest wizyta u innego specjalisty
✓ nie mamy lub nie możemy nad tym pracować